AnaSayfa / Lifestyle / L-Carnitine Nedir

L-Carnitine Nedir

Evet Arkadaşlar bir beslenme desteği yazısıyla daha karşınızdayım.

Uzun zamandır hakkında yapılan tüm araştırmaları incelediğim ve sonunda sizlerle paylaşmaya karar verdiğim bu dostumuzun adı L-Carnitine (Karnitin).

Peki tamam güzel hoş söylüyorsun ama nedir bu L-Carnitine dediğinizi duyar gibiyim.

Karnitin

L-Carnitine yıllardır sporcuların kardio idmanlarında kullandığı en etkili ve sağlıklı yağ yakıcılar’dan biridir. Yapısal olarak bir amino asit olmadığından dolayı vücudumuz da üretilemez fakat birçok besinden belirli oranlarda alınabilir. İşte asıl çıkmaz da burada ortaya çıkıyor. Hayvansal gıdalardan Vücudumuz için yeterli L-Carnitin miktarını alabilmemiz için bu canlıların Ot ile doğal ortamda beslenmiş olması gerekmektedir. Maalesef günümüzde ki hayvancılık sistemleri bu şekilde işlemediğinden. Gıdalar aracılığı ile aldığımız L-Carnitinin miktarı yağ yakımı için yetersiz seviyede kalmakta.

Neyse ki bu durumu gelişen teknolojinin de yardımıyla Besin Takviyeleri sayesinde çözebiliyoruz. Şimdi işin temelleri hakkında konuştuktan sonra biraz da L-Carnitinin yağ yakımı sürecini nasıl başlattığını konuşalım istiyorum.

L-Carntine vücudumuz da ki yağ asitlerini enerjiye dönüşecekleri, Mitokondriye taşıyan bir aracıdır. Vücudumuz da ki her hücrede mitokondri bulunmaktadır ve asli görevleri hücreler için enerji üretmektir. L-Carnitin ise yağ asitlerini hücre zarından geçirerek mitokonrdi de enerjiye dönüşmesini sağlar.

L-Carnitine

Yukarıda ki açıklamanın konuya yeni gelen kişilerde kafa karışıklığı yaratmaması için durumu özetlemem gerekirse L-Carnitine doğru oranda vücudumuz da bulunduğunda yağ yakımını hızlandıracak ve enerji olarak karbonhidratlar ve proteinlerin değil de yağ asitlerinin bu üretimde lokomotif olmasını sağlayacaktır.

Gelelim bu işin sağlık tarafına açık konuşmam gerekirse okuduğum hiçbir makalede L-Carnitine hakkında olumsuz bir yorum veya yan etki görmedim. Tabi ki her şeyin fazlasının vücudumuza zararı olabileceği gibi doğru kullanılmadığında L-Carntine’nin de belirli yan etkileri olabilir. Aşağıda sizlere belirli kullanım değerlerini aktaracağım.

Yapılan araştırmalara göre ;

Spordan 30 – 45 Dakika önce alınan 2.000 mg L-Carnitin aslında vücudumuzda yağ yakımı için yeterli temellerin atılmasını sağlıyor. Eğer spor ile birlikte kullanmak istiyorsanız lütfen bu değerlerin üzerine çıkmayınız.

Değerlerin aşılması : Vücudunuz da kokuya ve Bağırsak Sorunlarına yol açabilir.

 

Bir sonra ki görüşmemize kadar kendinize iyi bakın 🙂

 

 

Hakkında Ersal Berk

Herkese merhaba, TeknoLifeStyle ile blog dünyasında sizlere Teknoloji, şehir yaşamı ve spor alanlarında hem kendi düşüncelerimi hem de son trendleri paylaşıyor olacağım. Teknoloji bölümünde cep telefonu, bilgisayar, oyun konsolları ve teknolojiye ait birçok alanda ürün deneyimlerim, karşılaştırmalı sunumlarım TeknoLİfeStyle da olacak. Şehir yaşamı bölümünde yeme içme ve eğlence mekanları konusunda oldukça iddialıyım. Meraklılarının bu bölümü takip etmesini öneririm. Son olarak spor yapmak konusunda çok bilen az uygulayan biri olarak bu bölümün size bilgi vermesi bana da gaz vermesi için önemi çok ayrı. Yeni yazılardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımı takibe alabilirsiniz. TeknoLifeStyle İle Blog Dünyasına Merhaba

Benzer yazılar

Vamos

Vamos Sports Complex

Herkese Merhaba Yaz aylarının kapımızı çaldığı bu harika günlerde sizlerle en iyi restoranları tatile gidilecek ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir